Приоритети за развитието на община Николаево обсъдиха кметът Константин Костов и представители на местният бизнес, съобщиха от местната администрация. Това е първа по рода си среща в общината, а на нея присъстваха над 40 фирми, представители на Бюрото по труда, Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) и на Областния информационен център.
Мъж на 57 години е загинал при катастрофа край разградското село Ясеновец, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът за пътното произшествие е получен около 7:40 часа тази сутрин. На заледен участък по пътя Разград - Исперих, между село Ясеновец и жп прелеза, лек автомобил "Рено Меган" поднася и се удря в крайпътно дърво. На място е загинал водачът от Ясеновец. Съпругата му, на 47 години и четиригодишното им внуче, които се возели в колата, са транспортирани в разградската болница за изясняване на състоянието им.
В момента се извършва оглед от оперативно-следствена група. Движението в участъка се регулира от екипи на "Пътна полиция", посочи Георгиева.
Две кампании за събиране на опасни отпадъци подготвя Община Горна Оряховица, осигурен е мобилен пункт за извозване на старо електрическо оборудване от домовете на хората, съобщиха от пресцентъра на общината.
Първата акция е за събиране на опасни отпадъци от бита – бои, лакове, разтворители, лепила, лекарства, киселини, основи, луминесцентни тръби, тонери и др. На 20 ноември мобилният пункт ще е разположен в квартал „Пролет“. На следващия ден, 21 ноември, пунктът ще се разположи в района на Покрития пазар. Гражданите могат да занесат събраните отпадъци от 8:30 до 15:00 ч. в посочените дни.
Предадени на лицензирана организация, отпадъците се приемат от специалисти, разделят се в специални контейнери, според вида им и се транспортират, при всички мерки за безопасност до инсталация, в която се обезвреждат по строго контролирани и екологосъобразни процедури.
Летище София работи нормално в зимни условия, съобщиха от пресцентъра на аеропорта.
Извършват се процедури срещу обледеняване на самолетите.
Летище София призовава пътниците да идват поне два часа по-рано на терминалите преди пътуване.
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при станалите 19 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие. Това съобщават от пресцентъра на МВР на сайта на ведомството.
В София са регистрирани 31 леки пътнотранспортни произшествия и четири тежки катастрофи. При пътните инциденти в столицата са ранени четирима човека.
От началото на годината при катастрофи са загинали 425 души. При сравнение с данните за загиналите - 483 през същия период на 2023 година, се отчитат с 58 по-малко загинали участници в движението по пътищата през 2024 г.
С първа копка кметът на община Свиленград арх. Анастас Карчев даде днес началото на проекта за благоустрояването на квартал „Изгрев”, съобщиха от пресцентъра на общината.
На днешния празник на християнското семейство започваме нашия най-голям проект за последните години, с който ще подобрим жизнената среда на хората в квартала. След приключване на строителството ще бъде решен проблемът с разделното събиране на отпадъците, ще има много повече места за паркиране и разнообразни възможности за отдих и спорт, каза на церемонията кметът, цитиран от пресцентъра.
Кварталът, който е най-големият жилищен район в Свиленград с площ 46 400 кв. м. с население над 2 000 души, ще придобие модерна визия с облагородени междублокови пространства с нови детски и зелени зони, паркинги и велоалеи.
Проектът е разработен от общината през 2020 година и след няколкогодишн
„Програмата, която беше приета за мандата, включва инвестиционни проекти, свързани с инфраструктурата на общината и заетостта на населението. Чрез опита на регионалните структури вярвам, че създадохме полезни мостове, които ще допринесат за успешни бизнес начинания“, каза след срещата Костов. Кметският екип подчерта ангажираността за подкрепа на местните производители и търговци за реализирането на бизнес целите им.
Добри практики от Нидерландската провинция Дренте с оглед постигане на напредък в устойчивата мобилност и осъществяване на целите на Европейския съюз (ЕС) за намаляване на въглеродните емисии представиха Адриан Христов и Поля Ганчева от АРИР. Те акцентираха и върху знака за автентичност и схемите на ЕС за качество, които защитават родните селскостопански продукти.
Директорът на Бюрото по труда в Казанлък Стефка Кирилова насочи вниманието как и по кои проекти биха могли да се включат фирмите, за да подготвят своя персонал в дейности на заетостта. Тя информира за актуалните програми и предстоящите събития.
Да съдействат за повишаване капацитета за разработване и успешно изпълнение на проекти, финансирани със средства по европейски програми е една от дейностите на Областния информационен център в Стара Загора. Управителят Радка Тилева представи актуалните към момента и предстоящите възможности за финансиране по програмите от Споразумението за партньорство и програмите за трансгранично сътрудничество, Стратегическия план за развитие на селските райони и Националния план за възстановяване и устойчивост.
Кметът Константин Костов посочи, че се работи усилено по проекти, свързани с инфраструктурата, парковата зона, местни инициативни групи, чрез които ще се привличат бизнес инвестиции, работна ръка и ще осигурят заетост при реализирането. „Ефективното сътрудничество с бизнеса, обмяната на добри практики и споделен опит е от ключово значение за община Николаево, посрещаме с подкрепа всяка конкретна идея за развитието на района и с готовност за съдействие“, каза кметът, който изрази удовлетворение от срещата и благодари на всички за участието.
Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.
Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.
Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви
Представители на различни парламентарно представени политически формации излязоха при протестиращите таксиметрови шофьори, които изразяват недоволството си в центъра на София срещу поскъпването на премията по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
Първи при протестиращите излязоха народните представители от „ДПС – Ново начало“ Халил Летифов и Байрам Байрам. Те посочиха, че формацията се ангажира с проблемите на бранша и ще положи усилия за решаването им. Протестиращите настояха пред Летифов, като бивш ръководител на Комисията по транспорт и съобщения в предходния парламент, да се намери бързо решение на проблема.
След това при протестиращите излязоха Кирил Петков и Асен Василев, съпредседатели на „Продължаваме Промяната“. Според Кирил Петков едновременно увеличаване на цената на застраховката прилич
Община Ямбол започна обществено допитване за проектобюджета си за 2025 година. Граждани, представители на бизнеса, институции и неправителствени организации могат да подават предложения и препоръки до 17 декември т.г., съобщават от местната управа.
Предложения могат да се подават по електронен път на сайта на общинската администрация чрез формата за обратна връзка, на имейл budjet2025@yambol.bg, както и в специална урна, поставена във фоайето на партерния етаж на Общината.
Допитването и последващата кампания за информиране на гражданите за основните приоритети и обекти, включени във вече одобрената бюджетна рамка, са двата основни инструмента за гарантиране на максимална публичност и прозрачност при формирането и управлението на местните финанси, допълват от кметството.
Приетият в началото на тази година бюджет на Община Ямбол бе в размер на близо 127 млн. л
Поскъпване на такса смет за следващата година предлага община Трън. Това става ясно от публикувано обявление в официалния сайт на институцията. Увеличението, което планира администрацията, е с два промила. През 2025 г., както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот.
С предлаганите промени е предвидено такса смет за жилищни и вилни имоти да бъде повишена на седем промила върху данъчната оценка на имота. В същия размер ще е и налогът за нежилищни имоти, собственост на физически и юридически лица, както и еднолични търговци.
По-ниска остава таксата единствено за Детска градина "Ален мак", Средно училище "Гео Милев" и градското читалище "Гюрга Пинджурова 1895 г.". Предлаганата за тях ставка от Общината е в размер на 3,5 промила върху данъчната оценка.
За недвижимите имоти, представляващи незастроени
Условията в планините не са подходящи за туризъм, казаха от Планинската спасителна служба на БЧК.
Времето е ветровито, с разкъсана облачност, на места има мъгла, очакват се превалявания от дъжд в западната част на страната.
На места по билата има и силен вятър.
От НИМХ също съобщиха, че днес ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от юг-югозапад. Ще преобладава слънчево време, но привечер над Северозападна България облачността ще се увеличава и вплътнява.
Дневните температури ще се повишат, ще са предимно между 12° и 17°, а в районите, където вятърът ще се проявява като фьон, максималните ще достигат 18°-20°.